mimari-gorsellestirme-render-nedir

Mimari Görselleştirme (Render) Nedir?

Mimari görselleştirme, diğer adıyla render işlemi, dijital ortamda, yazılımlar aracılığı ile mimarı tasarım ve projelerin 2 veya 3 boyutlu olarak, gerçeğe yakın görüntüler oluşturacak şekilde modellenmesidir. 2D ve 3D görselleştirmeler, mimari tasarım, film, video oyunları, metaverse evreni ve bazı sanatsal çalışmaların görselleştirilmesi gibi birçok alanda artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda.

Mimari projelerin görselleştirilmesinde çığır açan 3D görselleştirmeleri; sektörün gelişimine çok büyük yenilikler getirdi. Hem zaman, hem de hız açısından çok büyük katkılar sağladı. 3D mimari görselleştirme süreci, projenin ilk aşamasında gerçekleştirilen 2 boyutlu çizimlerin; ikinci aşamada 3D olarak görselleştirilmesidir. 2 boyutlu tasarımın üzerindeki tüm kesitler, plan ve açılar, teknik detaylar; bu aşamada 3 boyutlu görüntülere dönüşür. Böylece gerçeğe yakın bir görünüm kazanır.

3D mimari görselleştirme sürecinde çeşitli modelleme programları kullanırız. 3ds Max, SketchUp gibi modelleme programları en yaygın olarak kullanılan programlardan ikisidir.

Tasarımın modellenme süreci tamamlandıktan sonra, render aşamasına yani tasarımın gerçekçi olarak görselleştirilmesi sürecine geçeriz. Render almak için her şeyden önce bir 3D render motorunuzun olması gerekmektedir. Bir de tabii render işlemini gerçekleştirmek için yüksek özellikli bilgisayarlarınızın olması lazım. Çünkü render yapan programların kullanacağı render motorları çok güçlü özelliklere sahiptir. Ayrıca render alma işi, uzun süren ve yüksek işlem gücü gerektiren işlemlerdir. Kalite yükseldikçe bu işlemin süresi daha da uzar.

Render İşlemi Nasıl Yapılır?

Dijital ortamda, yüksek işlem hacmine sahip bilgisayarlarda; render motorları bulunan yazılım programları ile yaparız. Bilgisayarda hazırlamış olduğunuz bir çizimi, uygun yazılım programları ile işleyip resim olarak ya da video olarak çıktı haline dönüştürme süreci render alma denir. Mimari görselleştirme yani Render işlemi yapabilen birçok bilgisayar programı bulunmaktadır. Render işlemi öncesi, bir tasarım programında projenin grafik tasarımını gerçekleştiriyoruz. Ardından bu grafik tasarımı render işlemi yaparak iki ya da üç boyutlu olarak görselleştiriyoruz.

Render işlemi her yazılımda aynı sonucu vermez. Bu nedenle kullandığınız yazılım programını ve render imkânlarını çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Tasarım ekibimiz render işlemi konusunda tam bir donanıma sahiptir. Yüksek işlem hacmine sahip bilgisayarlarımızda en yüksek kalitede ve mümkün olacak en kısa sürede, proje tasarımlarınızı 3D olarak görselleştirerek, size zaman kazandırıp, proje teslimlerinizi hızlandırmanıza yardımcı oluyoruz.

Render Almak Neden Önemlidir?

Mimari görselleştirme olarak tanımladığımız render işlemi tasarımda yer alan unsurların, objelerin, ışık ve yansımaların karşılıklı etkileşimi ile ortama dağılan ışık kümelerinin hesaplanmasıdır. Bu işlem render motoru sayesinde gerçekleşir. Render motoru tasarımda yer alan tüm objeleri, yansımaları, ışık ve kaplamaları belirleyip, hesaplar. Örneğin ışığın merkezini, yönünü, konumunu, nereye hangi ölçüde yansıyacağını, nerede gölge oluşturacağını hesaplayarak tasarıma en gerçekçi görünümü verir.

Tasarım programlarının içinde her ne kadar ışık kaplamaları, obje, renk, yansıma gibi seçenekler bulunsa da istenen kalitede görsel bir sonuç vermez. Bunun için render işlemi yapmak gerekir. Fakat render motorlarının işlem hacmini kaldıracak bilgisayarlar, yüksek işlem hacmine sahip özel donanımlı bilgisayarlardır.

Bu nedenle tasarıma son şeklini verdikten sonra, render işlemi yapacağınız merkezlerde, yüksek kalite, görünüm ve kaplamalara sahip çıktı alarak zamandan kazanabilirsiniz. Hem de yüksek işlem hacmine sahip bilgisayar edinme maliyetinden tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu amaçla proje tasarımlarınız için, firmamızdan render hizmeti alabilirsiniz. En yüksek kalitede render edilmiş projeleriniz, tasarım ekibimiz tarafından en kısa sürede tarafınıza teslim edilir.

Buraya Tıkla, Mimarını Ara!